Güvenli Alışveriş

SSL nedir?

SSL (Secure Sockets Layer - Güvenli Yuva Katmanı), bir web tarayıcı ile web sunucusu arasında yol almakta olan verileri şifrelemek için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji, çevrimiçi bankacılık siteleri ve e-ticaret web siteleri tarafından sürekli kullanılmaktadır. Diğer siteler de SSL teknolojisini daha sınırlı biçimde uygulayabilir. Örneğin, oturum açma bilgilerinizi girerken şifrelerinizin korunmasına yardımcı olmak için kullanabilirler.

SSL ile güven altına alınan web adresleri http: yerine https: ile başladığından, bu terimler sık sık birbirinin yerine kullanılır.

Neden SSL kullanmalıyım?

SSL kullanmak, şifrelenmemiş bir web bağlantısına göre daha fazla gizlilik ve güvenlik sağlar. Bilgilerin üçüncü taraflarca ele geçirilmesi ve kötüye kullanılması riskini azaltır. Birçok site ziyaretçisi, SSL bağlantısı kullandıklarını bildiklerinde ödeme ve diğer kişisel bilgilerini daha endişesiz şekilde paylaşmaktadır.

Web sayfalarımın SSL ile güven altına alındığını nasıl bilebilirim?

Bir SSL bağlantısı kurulduğunda web tarayıcılarının çoğu bir kilit simgesi görüntüler. Örnek olarak Google'ın Chrome tarayıcısı SSL göstergelerini yeni pencere inceleyebilirsiniz.

En kestirme test yolu, test etmek istediğiniz web adresini, başına https:// ekleyerek tarayıcınıza girmektir. Örneğin, https://adwords.google.com. Tarayıcınızda bir kilit simgesi görürseniz, güvenli bağlantı kurulduğunu onaylamak üzere ek bilgi için bu simgeyi tıklayın. Kilit simgesi yoksa, sayfa SSL ile güven altına alınmamıştır.

SSL teknolojisinin birçok web sitesi tarafından yalnızca şifre veya kredi kartı numarası gibi hassas bilgilerin aktarıldığı belirli sayfalarda kullanıldığını unutmayın.